Diksiyon Nedir?

DİKSİYON NEDİR? DİKSİYON NEDEN ÖNEMLİDİR?

Diksiyon kelimeleri dil kurallarına göre ve ses uyumu ile birlikte doğru kullanmak anlamına gelir. Diksiyon bilgisi ile etkili konuşmanın önemi çoğu zaman ihmal edilir veya öğrenilmesi gerekenler listesinde en sonlara kalır. Oysa ki tıpkı yazı yazmayı bilmemizin etkili yazılar yazmamız konusunda işe yaramayacağı gibi konuşabiliyor olmamızda gerekli yerlerde etkin konuşabileceğimiz anlamına gelmez. Diksiyon kelimeleri doğru kullanmanın yanında bir konuşma sanatıdır ve pek çok özelliği bir arada bulundurur. Bu özellikler;

  • Ses tonunu doğru kullanmak: Fonetik olarak adlandırılan ses bilgisi, harflerin seslerini doğru çıkarmakla başlar. Ayrıca kelimelere duygu yüklemek için ses tonu kullanılır. Dolayısıyla fonetik diksiyonun en önemli öğelerindendir. Bir kelimeyi dilbilgisi kurallarına göre söylemek tek başına yeterli değildir. O kelimeye doğru anlamı yükleyebilmek için fonetik bilgisine ihtiyaç vardır.
  • Artikülasyon: Doğru telaffuzla kelimeleri kullanmak, kullandığınız her kelimenin hakkını vermek de diyebiliriz. Artikülasyon açık ve anlaşılır konuşmayı ifade eder.
  • Tonlama, doğru hece ve kelime vurguları yapmak: Konuşma içeriğine göre kullandığınız kelimeleri en doğru şekilde vurgulamak da diksiyonun bir parçasıdır. Tek düze bir ses tonuyla kurduğunuz bir cümle istediğini anlamı bulamaz; anlamsız kalır.
  • Söylem bozukluklarını gidermek: Örneğin hanımefendi yerine yutarak hanfendi demek. Bir başka örnek ise e harfini açık, yarı açık ya da kapalı kullanımlarına göre doğru kullanamamak. Tencere kelimesinde e harfini açık e olarak kullanımı gibi.

Diksiyon nedir? dediğimiz zaman tüm bu özelliklerin birleşimini anlamamız gerekir. Yani diksiyon doğru konuşma kurallarının bütünüdür. Bunun yanı sıra diksiyona yardımcı unsurlar doğru nefes, doğru jest ve mimikler ile birleşerek etkili konuşmayı oluştururlar.

Diksiyon Neden Önemlidir?

Düzgün bir diksiyon sözlü olarak anlatmak istediğinizi doğru bir biçimde ifade edebilmenizi sağlar. Doğru ifade hem yanlış anlaşılma riskini ortadan kaldırır hem de iletmek istediğiniz mesajı karşı tarafın net bir şekilde iletmenizi kolaylaştırır. İletişimin temel unsurlarından biri sesli iletişim yani konuşmadır. Sosyal hayattan iş hayatına konuşarak iletişim insanlık tarihinden bu yana gelen ve hiçbir çağda önemini yitirmemiş zamansız bir ifade biçimidir. Diksiyon kendinizi ifade edebilmede size öz güven sağlar. İyi bir diksiyona sahipseniz kendinizi dinletebilirsiniz. Kendinizi dinletebileceğinizi bilmek ise girdiğiniz her ortamda sizi çok daha sosyalleştirecek ve her şeyden önce kişisel gelişiminize katkı sağlayacaktır.

Bir kelimeye farklı vurgu ve ses tonlarıyla çok ayrı anlamlar yükleyebilirsiniz. Aynı şekilde bir cümleyi anlamlı kılabilmek için de iyi bir diksiyona ihtiyacınız vardır. Bir cümleyi yazarken virgülü koyduğunuz yere göre nasıl ki anlam değişirse, konuşurken de nerelerde duraklayacağınızı bilmek o kadar önemlidir. Her bir sesi açık, anlaşılır ve doğru kullanmanız yani şiir gibi konuşmanız için doğru bir diksiyona sahip olmalısınız.

Paylaş: